My sami víme, jak je masáž příjemná a rádi si toto hýčkání těla i duše dopřejeme. Proč ho tedy nedopřát i svému dítěti?
Masáž miminka je velmi šetrná a jemná. Podobá se hlazení a dotykové relaxaci a nemůže tedy miminku nijak ublížit. Je vhodná v kterémkoliv věku, tedy od novorozených miminek až po děti odrostlejší. Pro děti zdravé, postižené i předčasně narozené. U dětí postižených nebo předčasně narozených působí tyto masáže obzvláště účinně a mají velmi blahodárný vliv na jejich zdraví a vývoj.
V dnešní době je vzájemných dotyků čím dál méně. Není prostě čas a chuť. Snažíme se dětem zajistit správný rozvoj spoustou edukačních hraček, od raného věku je zapojujeme do vzdělávání a zapomínáme na přirozenou potřebu kontaktu. Děti jsou hladové po dotycích, a když jim tento způsob komunikace nabídneme, s otevřeným srdcem a radostí jej přijmou.
A tak nezapomínejme se dotýkat nejen miminek, ale především nepřestávejme s tím ani u větších dětí :)
Jak tedy začít?
Důležité je se rozhodnout a mít chuť pokračovat. Nejjednodušším způsobem, jak se naučit správnou techniku a principy masáže, je absolvovat kurz, kde se vše naučíte, zkonzultujete případné problémy, dozvíte se i další důležité informace o olejích, používání aromaterapie, základech cvičení s miminkem. To vše s ukázkami a vlastním nácvikem pod dohledem odborného lektora. Výhodou je okamžitá zpětná vazba a možnost konzultace všech otázek, které vás napadnou.
Kurz je vhodný absolvovat ještě před narozením miminka s další návštěvou po návratu z porodnice, kdy se prakticky znovu nazkouší samotná technika masáží a technika cvičení, ale jak je uvedeno není nikdy pozdě začít, takže je možné masírovat i starší děti.
A jak dítě doteky vnímá?
Hmat je vyvinut již v 6 týdnu prenatálního vývoje a je tedy prvním smyslem, který používáme. Kůže a receptory reagují na své okolí a zachycují jakékoliv změny, sledují, co naše tělo dělá, jak se pohybuje. Nejcitlivější je kůže na rtech a jazyku, kde je vjem velmi intenzivní a detailní.
Účinky masáže:
- první navazování komunikace a maminka svému dítěti lépe porozumí,
- prohlubování vazby mezi rodičem a dítětem (např. u dětí adoptovaných nebo osvojených je toto velmi zřejmé),
- lepší soustředění, relaxace a usínání dítěte,
- posilování imunity, podpora správného dýchání,
- prokrvování orgánů,
- stimulace pokožky, zlepšení jejího stavu např. při atopickém ekzému a při suché pokožce,
- zlepšení stavu alergií, astma, hyperaktivity při LMD,
- zpevnění svalstva nebo naopak uvolnění spastických dětí,
- odstranění poporodních traumat,
- zmírnění a odstranění novorozeneckých kolik,
- a mnoho dalších...
Při masáži dochází k uvolnění a zklidnění. Děťátko se nám zcela odevzdá a prohlubuje se jeho důvěra a láska k nám. Je vhodné, abychom do masírování zapojili i tatínka, protože mu tím dáváme možnost prohloubit jeho vztah k dítěti již od počátku.
Autor: MonPeri