Porodnice Domažlice

 

Domažlická nemocnice, a.s.

místo uzky okarj    Kozinova 292, 344 22 Domažlice 

 +420 379 710 310, 379 710 112


 Gynekologicko-porodnické oddělení - 379 710 224, 379 710 212 

 info@domazlice.nemocnicepk.cz 

 

Náš tým

Personál porodnice je složen ze zdravotníků dvou oddělení.  Péči o těhotnou ženu a následně rodičku zajišťují lékaři, sestry a ošetřovatelky gynekologicko-porodnického oddělení, které v den D doplňují porodní asistentky. Odbornou péči o novorozence zajišťují lékaři a sestry dětského oddělení.  Dětský lékař je přítomen u každého porodu.

P5210177

MUDr. Barbora Hrušková

vedoucí lékařka
379 710 272
barbora.hruskova@domazlice.
nemocnicepk.cz

  

P5210165-Edit

Božena Volfová 

vrchní sestra gyn.-por. odd. 
379 710 116
bozena.volfova@domazlice.
nemocnicepk.cz
 

P5210029-Edit

MUDr. Frantiček Zahálka

primář dětského oddělení
379 710 212
frantisek.zahalka@domazlice.
nemocnicepk.cz

  

žena

Blanka Kondrysová

staniční sestra novorozenci 
379 710 232
blanka.kondrysova@domazlice.
nemocnicepk.cz
 

  

 

Na úvod

V porodnici přichází ročně na svět  400 až 600 miminek, což zaručuje vysokou erudici a zkušenost celého týmu. Ten má k dispozici špičkové přístrojové diagnostické i léčebné vybavení. Profesionalitu kombinujeme se vstřícností, empatií, vřelým přístupem a snahou pobyt rodičky i novorozence co nejvíce usnadnit a zpříjemnit. Tomu pomáhá i prostředí - moderní a tiché pokoje s výhledem do přírody.

U každého porodu je přítomen pediatr. Upřednostňujeme fyziologické vedení porodů bez zbytečných zásahů. Respektujeme fakt, že porod je primárně proces zcela přirozený. Dítě přikládáme k prsu matky co nejdříve. Péče o fyziologické novorozence probíhá v režimu rooming-in se snahou o plné kojení.

V porodním traktu je přijímací místnost a vyšetřovna, dva porodní boxy s vlastní sprchou a sociálním zařízením, v těsné blízkosti je sekční sál pro operativně vedené porody. K dispozici je řada porodních pomůcek. Ulevit od porodních bolestí si u nás můžou maminky pomocí prostředků tlumících bolest i ve vaně, která je přímo součástí porodního boxu.

Setkání s těhulkami

Vždy první středu v měsíci se koná neformální setkání těhotných žen a jejich doprovodu s vedením porodnice

Těhotenství

Péče o rodičky a novorozence u nás nemusí začínat až samotným porodem, ale klidně již v průběhu těhotenství, a dokonce i dříve. 

V rámci gynekologické péče poskytujeme přímo v nemocnici, ale také v námi provozovaných ordinacích ve Staňkově a Bělé nad Radbuzou komplexní gynekologickou péči o dívky, ženy, o těhotné, ale také o ženy, kterým se otěhotnět nedaří. Spolupracujeme i s genetickými centry.

Pro ženy ideáně od 14. týdne těhotenství pořádáme těhotesnký kurz a zájemkyním nabízíme i těhotenské masáže. 

S naší porodnicí se můžete detailně seznámit a prohlédnout si ji mnohem dříve, než se přiblíží Váš den D.

Před porodem

I pokud nejste naši pacientkou, nenavštěvujete naše gynekologické ambulance nebo jste u nás nebyla na předporodních vyšetřeních, není nutné se u nás před porodem registrovat. 

K porodu je ovšem vhodné se připravit. a to nejen si zabalit potřebné vybavení, ale i zamyslet se nad tím, jak chcete, aby váš porod probíhal (vhodná je předchozí konzultace s lékařem nebo pomáháme sestavit porodní plán) a jaké nároky máte na následnou poporodní hospitalizaci. Nabízí se možnost pobytu na standradním, nadstandardním nebo rodinném pokoji. Podrobnosti v kapitole Šestinedělí.  

Rodičkám jsme připraveni poskytnout těhotenské masáže a babymasáže.

Ne. K porodu je možné přijet bez předešlého oznámení. Kapacita je dostatečná, abychom přijali každou rodičku, která projeví zájem rodit právě u nás. Stačí jen přijet. Příjem rodiček je nepřetržitý 24 hodině denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce.

Co si s sebou vzít do porodnice?

Kromě osobních potřeb, jako je oblečení a hygienické potřeby, je důležitá těhotenská průkazka, občanský průkaz, průkaz pojišťovny, dotazník ošetřujícího gynekologa, oddací list nebo potvrzení určení otcovství. 

Kompletní seznam
  • těhotenskou průkazku, popř. všechna další vyšetření související s těhotenstvím – genetické vyšetření, USG, aj.
  • občanský průkaz
  • kartičku pojišťovny
  • dotazník od ošetřujícího gynekologa
  • oddací list, popř. potvrzení o určení otcovství z matriky (u svobodných matek, pokud se rozhodnete, že příjmení dítěte bude po otci dítěte)
  • kojeneckou podprsenku + vložky do podprsenky
  • propínací košili
  • přezůvky
  • župan, kalhotky (vhodné jsou jednorázové)
  • hygienické potřeby (toaletní papír, mýdlo neparfémované, ručníky, aj. dle zvyklostí), popř. vložky (vhodné jsou porodnické)
  • pro miminko vlhčené ubrousky a jednorázové pleny (v porodnici dostanete 30 ks na pobyt, což nemusí vždy stačit
  • pro zpříjemnění porodu si můžete přinést balzám na rty, kazetu či CD s relaxační hudbou, masážní olejíček, aromaolejíčky…
  • u porodu je možné použít fotoaparát nebo videokameru

Provádíte těhotenské masáže nebo jiné terapie?

Ano, na přání žen provádí naše kolegyně Hana Vachoušková (608 200 946, hankavach@centrum.cz) následující terapie. K uvedeným terpiím má odbornou certifikaci. 

Těhotenské masáže Jedná se o soubor tahů, které mají uvolnit tělo těhotné ženy, pomoci zatíženému organismu si odpočinout, zlepšit prokrvení tkání a odvodnit často oteklé nohy. Masáž se doporučuje jednou týdně, lze ji provádět před otěhotněním, po celou dobu těhotenství i v šestinedělí. Aromaterapie - Masáž lze pojmout zároveň jako aromaterapii, kdy pomocí přírodních silic lze předcházet či zlepšovat stavy, jako jsou křečové žíly, vysoký krevní tlak, trávicí obtíže, stres, bolesti hlavy, nespavost. Masáž je zakončena relaxací a dodáním tekutin. Doba trvání masáže je 50 min a cena 300 Kč. 

Babymasáže - Navozují u dětí pocit pohody z lidského doteku. Pomocí masáže rozvíjíme smysly dítěte, pomocí reflexních technik uvolňujeme napětí v těle, stimulujeme krevní oběh a činnost orgánů. Pomocí masáže lze podporovat správný vývoj pohybového aparátu, zlepšit držení těla a koordinaci pohybů. Masáž je sestavou tahů, které nenarušují nijak dětskou intimitu. Pomocí hudby je navozena klidná atmosféra. Jemnou masáží nelze dítěti ublížit, lze ji provádět každý den nejlépe před kojením. Aromaterapie - užitím správných silic vhodných pro děti různého věku můžeme pomáhat řešit různé problémy (neklid, bolesti bříška, dýchací potíže, nachlazení, nechutenství). Doba trvání masáže je 10 až 15 minut a cena 100 Kč. 

Porod

Naše porodnice je plně připravena k tomu, aby vám na váš den D zůstaly jen ty  nejpříjemnější vzpomínky. V porodním traktu je přijímací místnost a vyšetřovna, dva porodní pokoje s vlastní sprchou a sociálním zařízením. V těsné blízkosti je sekční sál připravený neustále pro operačně vedené porody. Pro rodičky je k dispozici řada porodních pomůcek.

Ulevit od porodních bolestí si u nás mohou maminky pomocí prostředků tlumících bolest i ve vaně, která je přímo součástí porodního boxu. 

U každého porodu je přítomen pediatr. Upřednostňujeme fyziologické vedení porodů bez zbytečných zásahů. Respektujeme fakt, že porod je primárně proces zcela přirozený. Při splnění potřebných medicínských podmínek respektujeme ambulantní porod.  

Vítáme, pokud je u porodu přítomen partner

Je možná přítomnost otce u porodu? 

Samozřejmě. Je nejen možná, ale přímo vítaná. Podpora partnera má na rodičku a průběh porodu pozitivní vliv.  Podle psychologů je navíc společné prožití této emotivní události i upevňujícím prvkem vztahu. A jak jinak? Přítomnost partnera u porodu je bezplatná a to jak u klasicky vedeného porodu, tak i v případě operativního (císařský řez).

Dále je možný i pobyt partnera na novorozeneckém oddělení během poporodní hospitalizace rodičky. Za tímto účelem jsme kvůli většímu komfortu rodičů vytvořili rodinný pokoj, který společné chvíle ještě umocňuje.

Jaké postykujete prostředky tlumící bolest?

Nejvyužívanější a stále více oblíbenější metodou tlumící bolest je inhalační porodní analgézie (známá též jako entonox) s rychlým nástupem i ústupem a vhodnou účinností. Samozřejmostí je dále tradiční epidurální anestézie. Obě základní metody jsou poskytovány bezplatně. Možné ovšem minimálně využívané jsou inefarmakologické metody nebo třeba opiáty. 

Umožňujete bonding a dotepání pupečníku? 

Ano, okamžité přiložení novorozence na hruď matky neboli bonding umožňujeme, pochopitelně pokud to dovolí zdravotní stav novorozence i rodičky. A též přestřižení pupečníku až po dotepání pulsu je standardem.

Respektujete přání rodičky na ambulantní porod?

České právo termín "ambulantní porod" přímo nezná. Je to výraz slangový. Z právního hlediska jde o porod s předčasným ukončením hospitalizace, neboť ambulantní porod je chápán jako porod, kdy žena přijde do porodnice, porodí na porodním sále a po uplynutí 12 - 24 hodin od porodu odchází s miminkem do domácí péče. 

Protože tento způsob porodu není v ČR pravidlem, není a ani nemůže být pro něj vypracován standardní postup. Nicméně z lékařského hlediska je ambulantní porod chápán jako výrazně bezpečnější varianta ve srovnání s porodem v domácím prosředí. Jde vlastně o kompromisní variantu mezi porodem doma a porodem v porodnici s minimální poporodní hospitalizací v délce 72 hodin, jak to doporučuje Česká neonatologická společnost.

V současné době existuje shoda mezi porodníky a pediatry v tom, že ambulantní porod musí splňovat určitá kritéria, v opačném případě požadavku na tento způsob porodu nelze vyhovět. Po vzájemné dohodě našich oddělení Vám zde, v naší domažlické porodnici, umožníme ambulantní porod při splnění následujících podmínek:

  • jde o porod po ukončeném 38. týdnu těhotenství
  • mikrobiologické vyšetření pochvy matky ve 36. týdnu těhotenství neobsahuje patologické mikroby (hlavně ze skupiny GBS)
  • těhotenství probíhalo fyziologicky
  • fyziologický stav novorozence v době propuštění
  • ještě před porodem rodiče zajistí informovanost zvoleného registrujícího praktického pediatra o jejich úmyslu tzv. ambulantního porodu a po narození dítěte ho budou o porodu a propuštění informovat (nejpozději vždy nebližší pracovní den)
  • rodiče budou mít zajištěn povinný odběr krve novorozence k vyšetření metabolických vad - buď u praktického pediatra, nebo na ambulanci dětského oddělení, a to mezi 48 . a 72. hodinou po narození
  • eventuální patologické stavy (např. novorozenecká žloutenka) budou již vyšetřovány na dětském oddělení, a to buď ambulantně, nebo v případě nutnosti při hospitalizaci
  • rodičům budou nabídnuta doporučená vyšetření novorozence - k vyloučení šedého zákalu, vyloučení poruch sluchu, vyloučení vrozených vad ledvin - provedení bude uskutečněno dle možností dětského oddělení
  • protože jde o předčasné ukončení hospitalizace, budeme požadovat podpis negativního reverzu u matky i u novorozence

Případné námitky k předčasnému propuštění novorozence před 72. hodinou od narození budou lékařem matce (rodičům) podrobně vysvětleny a budou jim zodpovězeny veškeré jejich otázky.

V případě ohrožení zdraví nebo života novorozence, kdy přesto budou rodiče trvat na předčasném propuštění z porodnice, bude mít lékař právo kontaktovat Úřad pro ochranu práv dítěte a zároveň soudce, který zajistí ponechání dítěte v nemocnici i přes nevoli rodičů, neboť společenským zájmem je zdraví narozeného miminka.

Pevně však doufáme, že tyto kroky nebudeme muset podnikat, protože věříme, že výše uvedená pravidla budou Vámi respektována stejně tak, jako my respektujeme Vaše rozhodnutí o ambulantním porodu.

Provádíte odběry pupečníkové krve?

Ano, při porodu je možný odběr pupečníkové krve a to ve spolupráci s rodinnou bankou pupečníkové krve Cord Blood Center. K provádění odběrů máme certifikát.

Šestinedělí

Početím dítěte vstupuje do péče o něj i personál dětského oddělení. Společně s kolegyněmi z gynekologického oddělení, které dále pečují o matku, sdílejí novorozenecký trakt porodnice, kde společně vytvářejí přátelskou až rodinnou atmosféru

Péče o novorozence se poskytuje primárně v systému rooming-in (trvalý pobyt dítěte společně s matkou). Pro předčasně narozená miminka či novorozence s odchylkami od fyziologického stavu jsou ale v těsné blízkosti i bohatě vybavené observační boxy.  

Do domácí péče jsou maminky a miminka s přihlédnutím ke zdravotnímu stavu propouštěny zpravidla po třech dnech hospitalizace, v nichž se provádí screeningová vyšetření.  

V případě jakýchkoli zdravotních komplikací matky i dítěte či screeningových zjištění může nemocnice nabídnout péči dalších specialistů. Výjimečné stavy konzultujeme a úzce spolupracujeme i s klinickými pracovištěmi fakultní nemocnice. 

Jak je vybaven standardní pokoj? 

Novorozenecké oddělení disponuje dvojlůžkovými pokoji, z nichž každý má vlastní sociální zařízení včetně toalety a koupelny. Standardním vybavením je kromě novorozeneckých postýlek Mimi, přebalovacího pultu, váhy a běžného mobiliáře rovněž LCD televizor a bezpletné připojení na internet. 

Oddělení je dispozičně odděleno od traktu porodnice, a pokoje jsou tak velmi tiché a klidné. Okna jsou situována na jihozápad a ze všech je výhled na Český les a vrch Čerchov. V případě potřeby lze okna zatemnit žaluziemi.

Kolik stojí nadstandardní nebo rodinný pokoj?

Rodičkám umožňujeme pobyt i v nadstandardním režimu nebo i v takzvaném rodinném pokoji.

Nadstandard je pokoj, v němž je rodičce garantováno, že zde bude s dítětem sama, popř. s partnerem či jiným vlastním doprovodem. Součástí vybavení je nad rámec standardu i lednice a rychlovarná konvice. Poplatek za nadstandardní pokoj činí 500 Kč / noc. Pobyt druhé osoby se hradí zvlášť a stojí 300 Kč / noc. Případně strava doprovodu stojí 100 Kč / den. 

Rodinný pokoj nabízí prostředí podobající se více domácímu než nemocničnímu. Jeho soušástí je pohodlné manželské dvojlůžko, kde může být s maminkou a novorozeným miminkem opět i partner či jiný člen rodiny, například starší dítě. Dalším vybavením je mikrovlnná trouba, lednice a rychlovarná konvice. Poplatek za rodinný pokoj je 1000 Kč / noc (zahrnut i pobyt doprovodu). Případně strava druhé osoby stojí 100 Kč / den.

 

Zpět do obchodu