MULAČOVA NEMOCNICE, S. R. O.
DVOŘÁKOVA 1207/17, 301 00 PLZEŇ
tel.: 377 677 189 sekretariát gynekologicko-porodnického odd.
tel.: 377 677 185 všeobecná gynekologická ambulance
www.mulacovanemocnice.cz/porodnice
Kontakty:
Gynekologicko – porodnické oddělení
Primář: MUDr. Zdeněk Knaizl
e-mail: zknaizl@mulacovanemocnice.cz
Vedoucí lékař porodního sálu: MUDr. Michal Kapoun
tel.: 377 677 182
e-mail: mkapoun@mulacovanemocnice.cz
Staniční sestra gynekologicko-porodnického oddělení Jana Berková
tel.: 377 677 183 staniční sestra lůžk. odd.
e-mail: jberkova@mulacovanemocnice.cz
Staniční sestra porodního sálu Mgr. Kateřina Vošahliková
tel.: 377 677 182
e-mail: kvosahlikova@mulacovanemocnice.cz
tel.: 377 677 189 sekretariát gynekologicko-porodnického odd.
tel.: 377 677 185 všeobecná gynekologická ambulance
Více info o Gynekologicko-porodnickém oddělení
Novorozenecké oddělení
Primář: MUDr. Eva Dortová
tel.: 377 677 191
e-mail: edortova@mulacovanemocnice.cz
Zástupce primáře: MUDr. Jiří Liška, CSc.
tel.: 377 677 191
e-mail: jliska@mulacovanemocnice.cz
Staniční sestra: Bc. Lubica Jakešová
tel.: 377 677 190
e-mail: ljakesova@mulacovanemocnice.cz
Více info o Novorozeneckém oddělení
Více info ZDE!►
Doporučení
Milé budoucí maminky!
Při přípravách na narození Vašeho miminka, prosím, nezapomeňte si vybrat praktického lékaře pro děti a dorost (PLDD) a domluvit se s ním na budoucí registraci dítěte do jeho péče. Ordinace PLDD jsou v současné době hodně plné, proto je třeba se porozhlédnout, nejlépe v blízkosti Vašeho bydliště, již několik měsíců před porodem.
Při přijetí na porodní sál se budete na registrujícího lékaře tázána.
MUDr. Eva Dortová
primářka novorozeneckého oddělení
Vážené a milé maminky,
cílem a filozofií naší porodnice je Vám i vašim miminkům poskytovat profesionální, vysoce odbornou a zároveň empatickou lékařskou a ošetřovatelskou péči v průběhu těhotenství, porodu a poporodním období. Náš tým lékařů, porodních asistentek, dětských sester a dalších zdravotnických pracovníků je zkušený a dokáže při porodu vytvořit intimní, téměř domácí atmosféru podle potřeb a přání Vás, nastávajících rodičů.
V naší porodnici jsou dodržovány a uplatňovány doporučené postupy v péči o rodičku a novorozence stanovené Českou gynekologicko- porodnickou společností a Českou neonatologickou společností. Využíváme prokazatelně přínosná a vědecky ověřená doporučení vydaná Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a Mezinárodní organizací za porodní péči pro matku a dítě (IMBCI).
Těší se na vás náš tým porodních asistentek: Dana Hodinářová, Monika Plačková, Irena Pešlová, Michaela Froydová, Eva Vališová, Romana Panušková a Vendula Horová.
Motto: "Porod je otevření. Otevírá ženino tělo, ale také srdce a mysl."
Co mohou budoucí maminky očekávat před porodem:
- Poskytujeme rodící ženě a novorozenci přátelské domácí prostředí, emocionální podporu a vstřícné jednání našeho zdravotnického personálu po celou dobu pobytu v porodnici
- Přijímáme k porodu všechny klientky bez nutnosti předchozí registrace
- Samozřejmostí je možnost prohlídky porodního sálu a dalších prostor porodnice, včetně novorozeneckého oddělení a oddělení šestinedělí dle přání klientky, nejlépe po telefonické domluvě či domluvě na předporodních kurzech
- Možnost výběru krátkého předporodního kurzu nebo kurzu o více lekcích (bližší informace zde).
- Pomůžeme dle přání budoucí maminky se sestavením porodního plánu (ke stažení zde spolu s formulářem Co s sebou do porodnice)
- Porodní asistentka Dana Hodinářová nabízí v případě zájmu péči před i během porodu a klientce se věnuje i v šestinedělí (návštěva porodní asistentky v domácnosti klientky s možností poradit se o kojení apod.)
Co mohou budoucí maminky očekávat při porodu:
- Respektujeme přítomnost blízké osoby u porodu
- Porodní asistentka poskytuje péči dle potřeby ženy (s vysvětlením, co se při porodu děje detailně, co se v těle odehrává a proč). Informovanost a klidný hovor přispívají k tlumení porodních bolestí.
- Podporujeme přirozený porod, jehož středem je rodící žena, vedený porodní asistentkou s lékařem, při zachování intimní atmosféry (ticho, šero, klid, využití solné lampy)
- Respektujeme přání rodičky v předporodní přípravě a v průběhu porodu se vyhýbáme rutinním postupům (aplikace klystýru, holení hráze apod.) dle přání rodičky.
- Respektujeme porodní plán (ke stažení zde) a přání klientky, je-li to možné s ohledem na zdravotní stav matky a dítěte
- O všech lékařských zákrocích nebo nutném podání léků je rodící žena vždy předem jasně a srozumitelně informována
- Umožňujeme využití všech nefarmakologických metod a porodních pomůcek k tlumení porodní bolesti, které jsou na porodním sále k dispozici, nebo které si rodící žena přinese s sebou (aromaterapie, homeopatie, Bachovy esence, muzikoterapie apod.)
- Aromaterapii, která urychluje porod, tlumí bolesti a vyrovnává psychiku, poskytujeme zcela zdarma
- Tlumení porodních bolestí umožňujeme různými metodami porodnické analgezie, včetně inhalace Entonoxu
- Samozřejmostí je pro rodičku volný pohyb a využití různých poloh v první a druhé době porodní, volbu porodní polohy na porodním lůžku ponecháváme na rozhodnutí rodičky
- Preferujeme tzv. neřízené tlačení ve druhé době porodní (rodička tlačí na základě vlastních potřeb a pocitů)
- Neprovádíme rutinní, preventivní nástřih hráze (pouze v případě rizika natržení hráze)
- Umožňujeme rodičkám u fyziologického porodu pít tekutiny a doplnit energii
Videa ze zrekonstruovaných porodních sálů 1, 2, 3
Co mohou budoucí maminky očekávat po porodu
Motto: "Novorozenec patří do náruče maminky."
- Podporujeme vazbu matky a dítěte formou bondingu. Bezprostředně po porodu je novorozenec přiložen na břicho a hruď matky. V případě císařského řezu může matku zastoupit její partner.
- Pupečník je přerušován až po dotepání, tento úkon může provést otec dítěte nebo jiný doprovod u porodu.
- Při každém porodu je přítomen lékař( pediatr nebo neonatolog), který vyšetří po narození novorozence, a je v případě potřeby připraven poskytnou odbornou péči, pokud to stav dítěte vyžaduje.
- První přiložení k prsu probíhá již na porodním sále krátce po porodu.
- Při normálním průběhu adaptace dítěte jsou matka a novorozenec ošetřováni v systému rooming in, tj. spolu na pokoji. Lékaři pravidelně provádějí vizity.
- Kojení je pro nás prioritou.
- Během celého pobytu na oddělení jsou dětské sestry připraveny pomoci a poradit při kojení. Pro správný nástup laktace je důležitá pohoda každé maminky, aby důvěřovala nám i sama sobě.
- Ke každé mamince přistupujeme individuálně a velice citlivě, jinou péči potřebuje žena po fyziologickém porodu a jinou po porodu císařským řezem
- Nově zařazena fyzioterapie - péče nejen pro maminky po porodu - více info ZDE.
- Zacvičujeme maminky ve všech ošetřovatelských úkonech – koupání, přebalování, polohování, vážení atd. První koupel novorozence probíhá vždy za účasti dětské sestry.
- V průběhu hospitalizace se sleduje průběh novorozenecké žloutenky. Standardně provádíme neinvazivní měření hladiny bilirubinu, v případě potřeby je zahajována léčba světlem. Zvláštní pozornost věnujeme novorozencům matek s pozitivní kultivací na Streptokoka skupiny B, novorozencům s nízkou nebo vysokou porodní hmotností a hraniční zralostí.
- Provádíme všechna ze zákona povinná screeningová vyšetření - vyšetření zákalu rohovky, poruchy sluchu, vyšetření kyčlí, vyšetření snížené funkce štítné žlázy, vrozené hyperplazie nadledvin a některých metabolických vad.
- Snesení zaschlého pupečního pahýlu provádíme se souhlasem matky před propuštěním domů.
- Standardně propouštíme domů po uplynutí 72 hodin od porodu, a to při uspokojivé hladině bilirubinu, vzestupné hmotnostní křivce dítěte a dostatečné laktaci.
- Při uvedení alergie v rodinné anamnéze je možné vyšetřit pupečníkovou krev na přítomnost alergických protilátek imunoglobulin E (IgE) a při jejich pozitivitě předáváme danou informaci již během pobytu novorozence matce, může být pak zahájeno podávání kapkové vakcíny.