Fakultní nemocnice v Motole
V Úvalu 84, 150 06 Praha 5
Porodní sál
Porodní sál se nachází v 5. patře, uzel A
Tel.: 224 438 210
Vedoucí lékař
MUDr. Jiří Horák
Staniční sestra
Mgr. Dagmar Havránková
Na porodním sále máme k dispozici pět samostatných porodních pokojů s kompletním zázemím pro rodičku, doprovod i novorozence. Všechny pokoje jsou vybaveny sprchou s WC, jeden má i masážní vanu. V areálu porodního sálu je k dispozici čekatelský pokoj se čtyřmi lůžky, kde může rodička trávit bezprostřední předporodní období před nástupem pravidelné porodní činnosti. Pro závažné stavy ohrožující matku či plod funguje v prostorách porodního sálu Předporodní jednotka intenzivní péče. Součástí porodního sálu je i operační sál vyhrazený pro řešení akutních stavů při porodu.
Porodní pokoje jsou vybaveny moderní sledovací technikou pro matku i plod. Rodičkám jsou k dispozici veškeré relaxační pomůcky, jako jsou polohovací míče, sprchy, žíněnka. Maminky rády využívají i možnost tlumeného osvětlení a příjemné relaxační hudby.
Fyziologičtí novorozenci jsou ošetřováni přímo na porodním pokoji a uloženi na otevřené vyhřívané lůžko. Snažíme se o rychlé navázání kontaktu mezi novorozencem a matkou včasným přikládáním k prsu. Porody podle průběhu monitorujeme, u fyziologických porodů přechodně, při známkách rizika nebo rozvíjející se patologie kontinuálně. Je zajištěna 24 hodinová služba zkušených porodníků, asistentek a neonatologů. Součástí kliniky je i intenzivní pracoviště pro novorozence a návaznost na specializované dětské kliniky s možností nejerudovanějšího zvládnutí všech patologických stavů matky i dítěte, jak předem zjištěných, tak náhle vzniklých.
Během porodu máme možnost podání epidurální analgézie pokud není medicínská kontraindikace, a to jako součást standardní péče bez příplatku. O podání epidurální anestézie rozhoduje po dohodě s rodičkou porodník. Také u operativních porodů, zvláště císařského řezu, volíme většinou metodu lokální anestezie.
Naší prioritou je snaha o maximální spolupráci s rodičkou. Snažíme se respektovat její požadavky, pokud nejsou v rozporu s doporučenými medicinskými postupy. Ke každému úkonu vyžadujeme souhlas rodičky. I přesto, že jsme výukové pracoviště, snažíme se o maximální intimitu a soukromí v daných podmínkách. Účast jiných osob při porodu, jako jsou studenti zdravotních škol nebo studenti medicíny, je podmíněna souhlasem rodičky.
Informativní schůzky k porodu
Zájemkyně z řad budoucích maminek zveme na informativní schůzky trojího typu, které je seznámí s naší porodnicí a umožní získat přesnější představu o průběhu porodu a hospitalizaci na šestinedělí.
1. Představení porodnice
Schůzka je určena všem těhotným bez omezení. Jak těm, které chtějí rodit ve FNM, tak všem, které se ještě pro konkrétní místo nerozhodly. Seznámíme Vás s prostředím porodnice a možnostmi, které můžeme nabídnout. Poskytneme informace o průběhu péče v prenatální poradně, popíšeme příchod na porodní sál, podáme základní informace o porodu a o pobytu na oddělení šestinedělí. Na schůzku je nutné se předem objednat, a to v prenatální poradně, osobně či telefonicky na čísle 224 434 272, v pracovní dny mezi 13 a 15 hod. Sraz účastníků je vždy v 16 hodin u výtahů D, 5. patro. Schůzky se konají nepravidelně, aktuální termíny uveřejňujeme zde, nebo vám je sdělí sestra při přihlašování.
2. Porod
Schůzka je určena pouze těhotným, které jsou registrovány k porodu ve FNM. Účast je vhodné naplánovat nedlouho před porodem, doporučujeme ve 36. - 37. týdnu těhotenství, po první návštěvě prenatální poradny. Zabývá se výhradně porodem. Budoucí maminka a její partner jsou seznámeni prostřednictvím videozáznamu s prostory a provozem porodního sálu a dále s vlastním průběhem porodu, včetně přítomnosti doprovodu či možností tišení bolesti. Kurz vedou porodní asistentky, s nimiž se můžete na porodním sále potkat. Setkání slouží také k navázání osobních vztahů mezi rodičkou a zdravotníky. Na schůzku je nutné se předem objednat, a to v prenatální poradně, osobně či telefonicky na čísle 224 434 272, v pracovní dny mezi 13 a 15 hod. Sraz účastníků je vždy v 17 hodin u výtahů D, 5. patro. Schůzky se konají nepravidelně, aktuální termíny uveřejňujeme zde, nebo vám je sdělí sestra při přihlašování.
3. Kojení
Schůzka je určena pouze těm těhotným, které jsou registrovány k porodu ve FNM. Nabízíme ji všem budoucím maminkám, které chtějí získat informace a praktické rady v problematice kojení. Účast je vhodné naplánovat krátce před porodem, doporučujeme po první návštěvě prenatální poradny. Zaměříme se na výhody dlouhodobého kojení jak pro matku, tak pro dítě, na péči o prsy, správnou techniku sání a odstříkávání. Seznámíme Vás s možnými polohami, které lze při kojení zaujmout, pohovoříme o optimální výživě kojící ženy, včetně přípravků podporujících tvorbu mléka. Probereme nejčastější problémy, které mohou kojení provázet a jak se s nimi vypořádat. Kurz vede erudovaná laktační poradkyně, s níž se po porodu setkáte na oddělení šestinedělí. Na schůzku je nutné se předem objednat, a to v prenatální poradně, osobně či telefonicky na čísle 224 434 272, v pracovní dny mezi 13 a 15 hod. Sraz účastníků je vždy v 17 hodin u výtahů D, 5. patro. Schůzky se konají nepravidelně, aktuální termíny naleznete zde, nebo Vám je sdělí sestra při přihlašování.
Oddělení rizikového těhotenství
Oddělení se nachází v 5. patře, uzel C
Tel.: 224 438 233
Vedoucí lékař:
MUDr. Eva Uhrová
Staniční sestra:
Mgr Karla Bukvová
Kapacita: 25 lůžek
Zde leží pacientky s ohrožením těhotenství z důvodů matky i dítěte. Pokoje jsou po 2-3 lůžkách, k dispozici jsou také 2 nadstandardní jednolůžkové pokoje, za tento pokoj zaplatí klientka 1.100,- Kč/1 den. Pokoj je vybaven lednicí, televizorem a rychlovarnou konvicí, po dohodě je možné připojení tel. linky (odblokování a hovory nejsou v ceně)
Šestinedělí I + II
Oddělení se nachází v 5. patře, uzel B
Tel.: 224 438 230, 231
Vedoucí lékař:
MUDr. Miluše Berka Mrštinová
Staniční sestra:
Bc. Jiřina Hádková
Na oddělení šestinedělí jsou hospitalizovány pacientky po porodu. Všechny pokoje mají charakter roaming-in, to znamená, že umožňují nepřetržitý kontakt matky s novorozencem. Standardní pokoje jsou dvoulůžkové, vždy dva mají společné sociální zařízení. K dispozici jsou také nadstandardní pokoje, které jsou uzpůsobené k trvalé přítomnosti doprovodu rodičky. Nadstandardní pokoje jsou vybaveny lednicí, televizorem a rychlovarnou konvicí, jejich cena je 2200 Kč za den. Délka hospitalizace po nekomplikovaném spontánním porodu je 3 – 4 dny, po nekomplikovaném císařském řezu 4 – 5 dnů. Rodičky mají možnost využít zkušeností laktační poradkyně, která jim pomůže ve všech otázkách týkajících se kojení. Návštěvy na oddělení šestinedělí jsou denně, od 14 do 19 hodin. V zájmu dodržování soukromí a klidu hospitalizovaných pacientek a jejich dětí, prosíme k návštěvám využívat dominantně denní místnost pro pacientky (jídelnu). Návštěvy dětí do 10 let nejsou povoleny. Dovolujeme si také upozornit na zákaz umisťování květin na gynekologických a porodnických odděleních.
V rámci lůžkového oddělení šestinedělí a na novorozeneckém oddělení naší kliniky pracují laktační poradkyně, a to paní Mgr. Barbora Cvachoučková a paní Bc. Jana Barteysová. Obě jsou zkušenými maminkami s dlouholetou praxí dětských sestřiček. Jsou empatické, pečlivé, chápající a podstatou její práce na klinice je individuální pomoc maminkám s rozebíhající se laktací a kojením. Předpokladem úspěšného laktačního poradenství je vzájemná důvěra mezi maminkou a zkušenou poradkyní. Obě naše laktační poradkyně jsou toho stoprocentní zárukou. Spokojenost děťátka je vždy podmíněná spokojeností jeho maminky, ale platí to samozřejmě i naopak. Naše laktační poradkyně pracují standardní pracovní dobu, a proto s nácvikem techniky kojení pomáhají maminkám i porodní asistentky a dětské sestry, které se podílí na zajištění nepřetržitého provozu naší kliniky.
- Porodní sál včetně porodních boxů/ celé oddělení
- Šestinedělí/ celé oddělení
- Novorozenecké oddělení jednotka intezivní a resuscitační péče/ celé oddělení