Žižkova 146
280 02 Kolín 3
Telefonní ústředna: 321 756 111
Fax – ředitelství: 321 721 602
E-mail: info@nemocnicekolin.cz
www.nemocnicekolin.cz/porodnice/d-1043/p1=2113
Porodnice
Nově zrekonstruovaný porodní sál, který se nacházejí v 5. patře budovy „G“, poskytuje moderní vybavení k zajištění individuálního přístupu v péči o každou rodičku. Naší snahou je zajištění maximálně intimní atmosféry v průběhu všech dob porodních s důrazem na bezpečí rodičky a plodu po celou dobu jejich pobytu na porodním sále. Plod je během porodu sledován pomocí kardiotokografu (přístroj sledující ozvy plodu) s centrálním monitorováním disponující také telemetrickou (bezdrátovou) funkcí. Rodičkám je v případě potřeby nabídnuta porodnická analgezie (tišení bolesti). Vedení porodu probíhá podle nejnovějších poznatků a dle aktuálních doporučených postupů. Velkou pozornost a snahu věnujeme co nejčasnějšímu navázání kontaktu mezi novorozencem a matkou po porodu, spolu s podporou kojení.
Jsme držiteli statutu Perinatologického centra intermediární péče (PCIMP) a staráme se tak o těhotenství s porody od dokončeného 31. týdne. V případě předčasného porodu jsou nezralí novorozenci předáváni do péče dětských lékařů, kteří o ně dále pečují na specializované jednotce intenzivní péče.
Struktura oddělení
Porodní sál nabízí dva nově vybavené porodnické pokoje a čtyři moderně zařízené porodní pokoje se sprchou a relaxační vanou, gymnastickým míčem, moderním polohovatelným lůžkem a pediatrickým lůžkem pro první ošetření novorozence. V prostorách porodnice je k dispozici i vlastní operační sál pro případné ukončení porodu císařským řezem.
Předporodní kurz
Předporodní kurz zajišťujeme formou individuální konzultace s vrchní sestrou Lucií Husovou – lucie.husova@nemocnicekolin.cz, 321756452. Cena konzultace je 800 Kč.
Sepsání porodopisu
Sepsání je možné každý všední den od 13:00 do 15:00 hod. na oddělení šestinedělí ve 4. patře budovy „G“
K sepsání porodopisu je potřeba:
- těhotenský průkaz
- dotazník k sepsání porodopisu – ke stažení ZDE
CHECK-IN
jedním z cílů zaevidování se do porodnice (CHECK-IN), kterou jste si zvolila k porodu, je zlepšení péče o Vás a Vaše miminko. Jedná se zpravidla o jednu kontrolu v ambulanci (mezi 36+0 až 37+6 týdnem těhotenství, nejpozději v době termínu porodu), při které se lékař seznámí s Vámi a zhodnotí celkový zdravotní stav – projdeme si společně Vaši anamnézu (onemocnění, operace, léky, průběh těhotenství, předchozí porody a jejich průběh) a provedeme gynekologické a ultrazvukové vyšetření. V případě fyziologického těhotenství bez komplikací budou další kontroly probíhat u Vašeho registrujícího gynekologa.
Na kontrolu je potřeba se objednat na tel. 321 756 461.
Co si vzít s sebou?
- těhotenskou průkazku
- žádanku typu „K“ od vašeho registrujícího gynekologa
- výsledky vyšetření, které jste v průběhu těhotenství podstoupila
- pokud se s něčím léčíte, tak také doneste lékařské zprávy od ošetřujících lékařů
- ranní moč
Co s sebou k porodu
Doklady:
- těhotenský průkaz
- občanský průkaz
- průkaz pojištěnce
- oddací list (kopie bez úředního ověření) nebo zápis z matriky o příjmení dítěte
- dotazník na jméno dítěte
Doporučené věci pro matku:
- chronicky užívané léky v originálním balení
- neperlivá voda
- síťované/ jednorázové/ kalhotky zakoupíte ve zdravotnických potřebách
- podprsenka pro kojící matky
- hygienické vložky do podprsenky
- hygienické vložky
- toaletní papír, hygienické potřeby, 2 ručníky
- jednorázové podložky
- noční košile (s hlubokým výstřihem nebo přímo určené ke kojení)
- přezůvky
Doporučené věci pro novorozence:
- jednorázové pleny (2-5 kg – new born baby)
- čistící neparfemované ubrousky
- mast na zadeček (Bepanthen)
- 5ks látkových plen
- osušku
- kosmetiku dle uvážení a Vašeho výběru
- pokud si přejete, můžete miminko oblékat do Vašich vlastních oblečků
- pokud máte, můžete si vzít odsávačku mateřského mléka
Doprovod u porodu
Samozřejmostí je pro nás přítomnost otce či jiné blízké osoby u porodu. Nutností je respektování vnitřního řádu porodnice. Přítomnost doprovodu u porodu není na našem oddělení zpoplatněna, ale je potřeba si zakoupit balíček, který obsahuje jednorázové oblečení pro doprovod a jednorázové pásy na CTG záznamy v průběhu porodu (cena balíčku je 200 Kč). U porodu císařským řezem, ve spinální anestezii, je po domluvě s lékařem přítomnost doprovázející osoby možná. Je-li císařský řez prováděn v celkové anestezii, není doprovod na operačním sále možný.Domácí řád gynekologicko – porodnického oddělení k nahlédnutí ZDE
Tlumení bolesti při porodu
předporodní příprava- obsahem je seznámení ženy s průběhem porodu, zbavit ji strachu a fyzicky připravit na porodní zátěž, blíže viz. Předporodní kurz
aromaterapie
- difuzér s širokou paletou vonných olejů
hydroanalgezie
- uvolňující koupel ve vaně, relaxační sprcha, horké nebo studené obklady
inhalační analgezie (Entonox)
- jedná se o směs 50 % oxidu dusného (N2O, lidově „rajský plyn“) a 50 % kyslíku (O2) - tato inhalační metoda má sedativní, relaxační a analgetický účinek. K inhalaci se používá speciálně konstruovaný tlakový přístroj, kde se směs plynů podává propracovaným ventilovým systémem přes náustek. Tento způsob analgezie je jako jediný zpoplatněn (cena 1200 Kč).
nalbuphin
- opioidní analgetikum používané ke krátkodobému tišení středně silných až silných bolestí, je velmi vhodné i pro tlumení porodních bolestí (v případě doporučeného dávkování se neprokázal významný útlumový účinek na dítě – Nalbuphin je pro tyto vlastnosti řazen mezi analgetika velmi vhodná k tišení bolesti v porodnictví)
epidurální analgezie
- při použití této metody se aplikuje malé množství místního anestetika s další analgetickou látkou (nejčastěji s opioidem) do epidurálního prostoru a dojde tak k dočasnému přerušení vedení bolesti. Epidurální prostor je oblast, která leží vně obalů míchy. Epidurální analgezie dnes patří díky své vysoké účinnosti a bezpečnosti k nejčastěji užívaným metodám porodnické analgezie.
Odkazy
- Informace pro maminky [PDF, 5,7 MB]
- Edukační materiály NOV JIP [PDF, 457 kB]
- Vyšetření novorozence [PDF, 418 kB]
- Podpora kojení [PDF, 590 kB]
- Dotazník na jméno dítěte [PDF, 62 kB]
- Informovaný souhlas - císařský řez [PDF, 230 kB]
- Informovaný souhlas - doprovod k porodu [PDF, 217 kB]
- Informovaný souhlas - preindukce, indukce porodu [PDF, 315 kB]
- Informovaný souhlas s hospitalizací [PDF, 595 kB]
- Informovaný souhlas - spontanní porod [PDF, 75 kB]