Mnoho těhotných žen si umí jen obtížně představit velikost svého miminka. Zde najdete porovnání velikosti miminka s ovocem a zeleninou.
V přítmí dělohy se po devět měsíců shluk buněk proměňuje v nového človíčka, připraveného spatřit světlo světa. Pro nastávající rodiče je to období očekávání, starostí i radostí a plnou hlavu otázek. Půjde všechno tak, jak má? Bude to chlapeček nebo holčička?
1. týden těhotenství
K otěhotnění nejčastěji dochází uprostřed menstruačního cyklu, tedy 12. až 14. den od prvního dne poslední menstruace. A pokud se tento malý zázrak stane a otěhotníte, je velmi zajímavé sledovat, co se bude dít s vaším tělem i miminkem během následujících 40. týdnů těhotenství.
Těhotenství se počítá od prvního dne poslední menstruace. Tato zvláštnost slouží ke snadnějšímu výpočtu termínu porodu – i když vaše dítě ještě nemohlo být tou dobu fakticky počato.
Stát se matkou
V prvním týdnu těhotenství, centrální nervový systém ženy aktivně spouští hormony, aby postupně připravili jeden ze tří set tisíc vajíček k oplodnění. Říkáme tomu první týden, protože se nyní vytváří prototyp budoucího dítěte. V prvních dnech i týdnech nastávající matka často ani neví, že je těhotná. Zatím se žádné vnější ani vnitřní změny neuskutečnily, oplodněná buňka ještě nedosáhla svého budoucího bydliště – dělohy. Buňky pohybující se podél vejcovodu jsou stále rozdělené, jakmile se připojí k děloze, již mají placentu a pupeční šňůru. Postupně, v průběhu prvního týdne těhotenství, buňky rostou a už vypadají jako malý hrášek, kterým je embryo.
O týden později, oplodněné vajíčko dosáhne cíle a připojí se k děložní stěně. Již v této době, žena citlivá na změny, může začít cítit některé příznaky, které se začnou vyskytovat v jejím těle. První týden je jedním z nejdůležitějších v průběhu těhotenství. Během tohoto období je vysoká pravděpodobnost potratu. Z jakého důvodu? Tělo matky není vždy připraveno přijmout embryo jako svoji součást, velmi často je embryo vnímáno jako cizí těleso, kterého je nutné se zbavit. Pokud má žena opravdu silnou imunitu, pak jí v této situaci přinese spíše „medvědí službu“, protože její imunita zamítne jakékoliv narušení. Ale příroda je moudrá a ve většině případů, tělo samo o sobě potlačuje nežádoucí účinky vlastní imunity.
V případě, že se embryo bezpečně připojilo k děložní stěně a z vás se stane matka, pak od této chvíle je život a zdraví vašeho dítěte zcela závislý na vašem zdravotním stavu. Koneckonců máte nyní všechno společné. Oběhový systém, jídlo i všechno ostatní. Hormonální změny, které se vyskytují v ženském těle, připraví nové úpravy k novému životnímu stylu. Placenta v děloze začne vyvíjet hormon, který se nazývá progesteron. Tento hormon je zodpovědný za to, že se děloha nebude zmenšovat, protože každý pohyb těla bude zasahovat do uchycení embrya. Jakmile se embryo stane jedním s ženským tělem, je již možné určit těhotenství, i když do příští menstruace máte ještě několik týdnů. Testem, který je volně k dispozici na každé lékárně se můžete ujistit, že došlo k této šťastné události!
Jak funguje tělo v 1. týdnu těhotenství?
Pokud budeme mluvit o fyzických změnách v těle těhotné ženy, její tělo nevykazuje žádné další projevy v tomto raném období.
První týden těhotenství – výživa
Protože v této době je „založen“ nový lidský život, budoucí matka by měla věnovat větší pozornost každodenní stravě. Za prvé, je třeba jíst často a rovnoměrně a nezapomínat na dostatek sezónního ovoce a zeleniny. Zcela se vyhnout alkoholu a cigaretám. Velmi důležité je zvýšený přísun množství kyseliny listové i v podobě doplňků stravy. Pokud užíváte nějaké léky, poraďte se s lékařem, zda je možné je užívat v těhotenství.
Přibývání hmotnosti v prvním týdnu těhotenství
Od začátku těhotenství, se ženě zrychluje metabolismus, což přispívá k nárůstu tělesné hmotnosti v průběhu celého těhotenství. Přesto v průběhu prvního týdne těhotenství ve většině případů zůstává tělesná hmotnost matky stejná.
Koncentrace hCG po dobu 1. týdne těhotenství
Mnohočetných laboratorních testů prokázalo, že důležitým indikátorem je hCG (lidský choriogonadotropin). Odhadem jeho hodnoty lze přesně určit nejen skutečnost, že jste těhotná, ale také podmínky pro další vývoj plodu. V prvních týdnu se hodnoty hCG můžou zvýšit několikanásobněkrát.
Vývoj plodu v prvním týdnu těhotenství
Pokud jde o vývoj plodu v prvním týdnu, na první pohled je to mnohobuněčný organismus, s názvem „morula“, protože se podobá plodu moruše. Morula, složená z 16 či více buněk, se z vejcovodu, kterým dosud putovala, dostává do dutiny děložní 4. den od oplození. Není to již pouhý nahodilý shluk buněk. Můžeme na ní rozlišit pod obalem vrstvu zevních buněk, které obalují buňky vnitřní. Mezi buňkami se postupně začínají tvořit mezibuněčná spojení. Některá z těchto spojení umožňují komunikaci, resp. výměnu informací mezi buňkami. Konec prvního týdne vývoje je završen navázáním těsného spojení mezi tkáněmi embrya a matky.
Velikost a hmotnost plodu v prvním týdnu těhotenství
V prvním týdnu se odehrává celý proces zrodu, hmotnost a velikost plodu zatím nelze určit.
Možné problémy v průběhu prvního týdne těhotenství
Podle gynekologů, rutinní hormonální změny u těhotných žen často vedou k velmi nepříjemným a bolestivým pocitům: únava, chronická rýma, ospalost a mnoho dalších.
První týden těhotenství – na co se zaměřit
Nepochybně, od vzniku nového života uvnitř našeho těla, by měla každá těhotná žena jasně pochopit veškerou zodpovědnost a okamžitě vyloučit jakékoliv škodlivé vlivy. Například ve dnech oplodnění by měla být věnována zvláštní pozornost výběru: místo, barvy, vůně.