674 01 Třebíč
Kde nás najdete:
Budova M2
Podlaží 4. NP
Přítomnost otců (třetí osoby) u porodu
Při nadměrném provozu na porodním sále si vedení porodního sálu VYHRAZUJE možnost zákazu vstupu doprovodu na porodní sál.
Nadstandardní - samostatné ubytování na oddělení šestinedělí je v současné době poskytováno pouze samotným maminkám s miminkem po porodu, které o to mají zájem.
Návštěvy na oddělení šestinedělí dle současných pravidel – viz Pacienti a návštěvy - návštěvní hodiny.
Přítomnost třetí osoby u porodu je možná pouze v případě, že jsou splněny tyto podmínky (dle Rozhodnutí ředitele č. 11/2022):
Přítomnost třetí osoby u porodu je možná pouze v případě, že jsou splněny tyto podmínky:
a) bude zamezen kontakt třetí osoby s ostatními rodičkami,
b) třetí nemá příznaky onemocnění COVID-19,
c) třetí osoba používá ve zdravotnickém zařízení ochranu dýchacích cest (po celou dobu porodu).
Kurzy předporodní přípravy
- průřez celým těhotenstvím - vývoj a růst plodu, výživa a pohyb v těhotenství
- rozbor porodu, šestinedělí
- nácvik dýchání při porodu, uvolňovací polohy při porodu, baby masáže, relaxace
- význam cvičení v těhotenství a po porodu
- příprava doprovázející osoby k asistenci u porodu
- prohlídka porodních sálů a šestinedělí
Kontakt k objednání a informace:
www.zenyatehotne.cz
Kurz: Předporodní kurz Plus
Jedna dvouhodinová lekce předporodní přípravy. Lekce vedená porodními asistentkami z oddělení šestinedělí Nemocnice Třebíč je zaměřena na:
- porod a šestinedělí
- homeopatii a aromaterapii v těhotenství a po porodu
- použití a využití kineziotapingu pro těhotné a po porodu
- poporodní péči o maminku
- jak o sebe pečovat po operačním porodu
- cvičení po porodu
- výživu šestinedělky, péče o prsy, kojení
Kontakt k objednání a informace: 604 296 249, 604 751 249, 739 142 804
Kurz: Kojení a péče o dítě
-
technika kojení
-
péče o prsy
-
příprava ke kojení v těhotenství
-
péče o novorozence a kojence
- lekce vedená dětskou sestrou
-
prohlídka novorozeneckého oddělení
-
přednáška pod vedením sester z novorozeneckého oddělení
Kontakt k objednání: 568 809 353 v odpoledních hodinách
AMBULANTNÍ ČÁST
Kardiotokografie
Porodnická ambulance
Tato ambulance má provozní dobu každý všední den od 7:30 do 12:00 hod. a je vhodné se do ní předem objednat (objednání na tel. č. 604 230 157 v odpoledních hodinách, ev. +420 568 809 360).
Těhotným je natočen kardiotokografický záznam srdeční akce děťátka a většinou proveden i ultrazvuk. Provádí se biometrické a dopplerovské vyšetření.
Při biometrickém vyšetření se odhaduje hmotnost plodu, množství plodové vody a zralost placenty. Principem dopplerovského vyšetření (flowmetrie) - je měření průtoků cévami pupečníku či cévami (zpravidla mozku) plodu k ověření dobré funkce placenty a výživy plodu.
Ošetřující lékař poté u těhotné ohodnotí zralost porodních cest vaginálním vyšetřením.
LŮŽKOVÁ ČÁST
PORODNICE
Budoucí maminky mají možnost prohlédnout si dopředu porodní sály, buď prostřednictvím předporodních příprav nebo samostatně kdykoliv v denních hodinách. Bude-li volný porodní pokoj, kterákoliv porodní asistentka vás provede porodním sálem a oddělením šestinedělí.
- těhotenská průkazka se všemi vyšetřeními a výsledky
- občanský průkaz, event. cestovní pas
- průkaz pojišťovny
- oddací list (provdané ženy)
- Prohlášení z matriky o určení otcovství (svobodné nebo rozvedené ženy, pokud chcete, aby dítě mělo příjmení po otci)
- omyvatelné přezůvky
- toaletní potřeby, brýle, čočky, mobilní telefon, nabíječku, psací potřeby
- léky v originálním balení, které pravidelně berete
- 2 ručníky, event. župan (není nutné)
- vložky, toaletní papír, papírové kapesníčky
- prubanové (jednorázové) kalhotky
- podprsenka, vložky do podprsenky
- jednorázové pleny, vlhčené ubrousky
- event. ponožky pro miminko, dudlík
- event. čerstvé vepřové sádlo ve skleničce (na promazávání miminka, i na promazávávní bradavek a prsních dvorců po kojení)
Při přijetí je s maminkou sepsán porodopis, natočen vstupní kardiotokogram (záznam srdečních ozev plodu a stahů rodičky) a vyšetřena zralost porodních cest nebo pokročilost porodu.
PORODNÍ SÁLY
Na porodních sálech je 5 pokojů a operační sál pro císařské řezy.
3 porodní pokoje mají kompletní vybavení pro porod - polohovatelné porodní lůžko, porodnická vana, míč, vak, porodní stolička, podložka, křeslo pro maminku, ale i rozkládací křeslo pro budoucího tatínka. Dále sociální zázemí (bezbariérová sprcha a WC), komplet pro ošetření novorozence včetně vyhřívaného lůžka a postýlky. Jsou zde všechny pomůcky, které potřebujeme pro bezpečné vedení porodu i pro ošetření novorozence. Na každém porodním pokoji je pouze 1 rodička, pokoje jsou zcela uzavřené. Na každém pokoji mohou maminky poslouchat CD, rádio, event. svou hudbu na USB flash. Všechny pokoje jsou klimatizované.
PÉČE O RODIČKU
O rodičku se stará jedna porodní asistentka, poslouchá ozvy plodu a vyšetřuje porodní cesty. Celkově pomáhá rodičce, aby pro ni byl porod co nejpříjemnější. Pokud je porod fyziologický, porodí s maminkou děťátko za přítomnosti lékaře a dětské setry.
Dětská sestra provádí první ošetření dítěte přímo na porodním pokoji porodního sálu. Tatínek zde může fotit, natáčet na kameru své dítě a přihlížet jeho ošetření a identifikaci.
Maminka vše sleduje z porodnického lůžka nebo má dítě po celou dobu na svém bříšku.
Bezprostředně po porodu necháme dotepat pupečník a maminka dostává své miminko na bříško a dítě přikládá k prsu. Poté se po odloučení porodí placenta.
Po porodu a ošetření porodního poranění oba rodiče i s dítětem tráví dobu 2 hodin na tomtéž porodním pokoji.
Za 2 hodiny po porodu maminka s dopomocí vstává na toaletu a po osprchování je odvedena na oddělení šestinedělí.
Na porodním sále
Co může využít budoucí maminka na porodním sále třebíčské nemocnice při porodu?
- může využít k uvolnění gymnastické míče. Může na nich sedět, pohupovat se, uvolňovat kyčle a záda nebo se o ně jen opírat, může je využít rovněž ve sprše.
- sedací relaxační pytle.
- velmi vhodným relaxačním prostředkem v I. době porodní je voda. Budoucí maminky mohou využít nejen sprchu, ale i porodnickou vanu. Pobyt ve vodě může snížit bolesti až o polovinu.
- maminky si mohou pomáhat od porodních bolestí uvolňovacími cviky na podložce, nebo na porodnické stoličce.
- polohovatelné porodní lůžko nabízí mnoho variant k vlastnímu vedení porodu. Každé mamince je lůžko upraveno tzv. "na míru", aby se jí co možná nejlépe při porodu tlačilo a aby se také mohlo co nejpohodlněji porodit vlastní děťátko.
- může využít možnosti aromaterapie, balneoterapie.
- velké množství maminek využívá možnosti přítomnosti tatínka nebo někoho jiného blízkého s sebou u porodu. Pokud je tento nejbližší poučený o průběhu porodu (např. z předporodních kurzů), může být velkým pomocníkem rodičce po psychické i fyzické stránce. Narození dítěte je pak jedinečným zážitkem pro oba partnery
Odběry pupeční krve na porodních sálech:
- Pupečníková krev se odebírá pro eventuální potřeby narozeného děťátka, event. jeho sourozence, dle platné legislativy.
- Stále více budoucích rodičů využívá jedinečné možnosti odběru pupečníkové krve nebo tkáně pupečníku bezprostředně po porodu plodu.
- Na porodním sále odebíráme pupečníkovou krev, pupečníkovou tkáň na základě registrace budoucích rodičů u smluvních zařízení – Cord Blood Center (CBC CZ) nebo u Rodinné banky perinatálních a mesenchymálních buněk (RBPMB).
Kontakty, informace a objednání:
CBC CZ:
- www.cordbloodcenter.cz
- bezplatná infolinka 800 900 138
RBPMB:
- www.cekammiminko.cz (Rodinná banka perinatálních a mesenchymálních buněk)
- bezplatná infolinka: 800 682 522.
S oběma společnostmi má třebíčská nemocnice smlouvu na odběry popečníkové krve, pupečníkové tkáně, event. placenty.
Šestinedělí
Návštěvy na odd. šestinedělí jsou na jídelně, pokud je maminka bezprostředně po porodu nebo v rekonvalescenci po císařském řezu doporučujeme pouze krátkou návštěvu na pokoji.
Jinak maminky přijímají návštěvy v prostorné jídelně, kam si vyjedou i se svým děťátkem v postýlce. Pokoje si zachovávají pro svoje vlastní pohodlí a soukromí.
Návštěvní hodiny jsou k dispozici celý den po domluvě se sestrou.
Je však vhodné si uvědomit, že dítě i šestinedělka jsou ještě slabé a potřebují hlavně hodně odpočívat.
Nedoporučujeme nosit na oddělení šestinedělí květiny, z hygienického hlediska je nemůžeme nechávat na pokojích rodiček. Každá maminka jistě ocení, když dostane květiny po příchodu z porodnice doma.
Na oddělení šestinedělí rovněž mohou být hospitalizovány těhotné s tzv. rizikovým těhotenstvím.
Na oddělení šestinedělí je 15 pokojů.
Všechny pokoje na oddělení šestinedělí jsou dvoulůžkové. Na každém pokoji je sociální zázemí (sprcha, WC), nová polohovatelná lůžka, postýlky pro miminko, přebalovací a koupací komplet pro děťátko, ale také chladnička a TV. Z každého pokoje lze vytvořit samostatný jednolůžkový pokoj.
Je možnost využít nadstandardního ubytování v jednolůžkovém pokoji samostatně pro rodičku s dítětem, ale také je možnost využití ubytování maminky s miminkem i tatínkem po celou dobu hospitalizace.
Ve výjimečných případech nemůžeme všem maminkám poskytnout nadstandardní samostatné ubytování. Výjimečným případem se rozumí období, kdy ve stejné době porodí více rodiček, a proto je prioritní před nadstandardem umístění všech porozených maminek na oddělení šestinedělí.
Děkujeme za pochopení.
Všichni zaměstnanci porodnice v Třebíči Vám přejí šťastné a radostné chvíle při narození Vašeho miminka a hlavně pevné zdraví oběma.
Pokud máte více otázek k pobytu na našem porodním oddělení nebo týkajících se vašeho těhotenství či porodu, využijte e-mailové adresy: porodnice.trebic@nem-tr.cz , naše porodní asistentky Vám rády odpoví.